شهرک فضایی در استان البرز

سرپرست سازمان فضایی ایران از ایجاد شهرک فضایی در استان البرز و پایگاه پرتاب ملی در منطقه جنوب شرق کشور خبر داد. 
دکتر حمید فاضلی اظهار داشت: شهرک فضایی در راستای یکپارچه سازی فعالیت ها و آزمایش های فضایی کشور و با تاکید دولت در استان البرز راه اندازی می شود.

ایشان خاطرنشان کردند: از آنجا که پرتاب های آزمایشی فضایی دو مرحله ای وسه مرحله ای و هنگام بازگشت بسیار خطرناک هستند، تلاش شده است تا منطقه پرتاب خارج از مناطق مسکونی و شهرک ها باشد.

شهرک فضایی در استان البرز

سرپرست سازمان فضایی ایران در مورد ایجاد پایگاه پرتاب ملی گفت: منطقه جنوب شرقی ایران ایمنی بالایی دارد و گزینه مناسبی برای تاسیس پایگاه پرتاب محسوب می شود. 
ایشان افزودند: از سوی دیگرمنطقه جنوب شرقی کشور روبروی اقیانوس هند قرار دارد و دارای ایمنی بیش‌تر بوده و از این رو خطری برای مردم کشورهای همسایه وجود نخواهد داشت. 
دکتر فاضلی گفت:‌ در حال حاضر مطالعات لازم در زمینه نقطه‌یابی و آمایش سرزمین جهت تاسیس پایگاه ملی پرتاب انجام شده است و با تصویب شورای عالی فضایی، مراحل تملک، طراحی و ساخت اجرا می‌شود.
ماهواره های تحقیقاتی دانشجویی پرتاب می شود
سرپرست سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد : به زودی شاهد پرتاب ماهواره های تحقیقاتی دانشجویی خواهیم بود و این ماهواره ها در سال های قبل رونمایی شده بودند و پرتاب آن ها جزو برنامه های امسال است .
ایشان افزودند : راه اندازی ماهواره های مخابراتی، سنجشی و پژوهشی نشان دهنده توسعه فناوری های پیشرفته در کشورهای جهان است و از این رو فعالیت های فضایی نیز از مهمترین فعالیت های محوری بسیاری از کشورهای توسعه یافته محسوب می شود. 
به گفته دکتر فاضلی ماهواره های دانشجویی "رصد یک" از دانشگاه مالک اشتر و ماهواره دانشجویی" نوید" از دانشگاه علم و صنعت جزو ماهواره های در دستور کار سازمان فضایی هستند . 
ایشان گفتند : ماهواره نوید شبیه سازی شده ماهواره امید است و برای تصویربرداری استفاده می شود و این ماهواره در مدار لئو و ارتفاع 250 کیلومتری و در اوج 300 تا 370 کیلومتر به مدارگردی خواهد پرداخت و ماهواره 16 کیلوگرمی "رصد یک" در مدار ژئو تصویربرداری انجام می دهد . 
دکترفاضلی خاطرنشان کرد : اکتساب "زیرسیستم های کنترلی و تعیین موقعیت"، تثبیت موقعیت ، "تصویربرداری "، "مخابره کردن تصاویر" و "باتری های خورشیدی" از فناوری های جدیدی هستند که در محموله ها و ماهواره های دانشجویی استفاده شده است.
ماهواره مخابراتی قائم سال 95 پرتاب می شود
سرپرست سازمان فضایی ایران گفت: کار طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی "قائم" در پژوهشکده تحقیقات فضایی سازمان فضایی ایران در حال انجام است.
دکترفاضلی افزود : ماهواره مخابراتی "قائم" به مدار 36 هزار کیلومترپرتاب می‌شود و این ماهواره کشور را در زمینه‌های مخابراتی بی‌نیاز می‌کند. 
ایشان در مورد مجموعه های دریافت کننده خدمات از ماهواره قائم گفت: صدا و سیما، مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتورهای کشور که تاکنون خدمات خود را از ماهواره های خارجی دریافت می کردند ، با پرتاب ماهواره قائم تمام سرویس های خود را از این ماهواره دریافت خواهند کرد. 
دکترفاضلی خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که نیازهای مخابراتی کشور را صددرصد تامین کنیم و در گام های بعدی به کشورهای جهان و در اولویت آن ها به کشورهای همسایه، دوست و هم پیمان خدمات ارایه کنیم. 
سرپرست سازمان فضایی ایران گفت : فناوری های فضایی بسیار سودآور و دارای ارزش افزوده زیادی برای کشور هستند و یکی از اهداف توسعه فناوری های فضایی طی کردن مسیر اکتساب علم و دانش ، تبدیل آن به فناوری و در مرحله بعدی تبدیل فناوری به ثروت است.

منبع: ایرنا