اعزام نخستین فضانورد از خاک روسیه در سال ۲۰۱۸

رئیس جمهور روسیه از طراحی پایگاه فضایی اختصاصی و انجام نخستین سفر سرنشین دار به فضا از خاک این کشور تا پنج سال آینده خبر داد. روسیه قصد دارد به پشتوانه سابقه درخشان شوروی سابق در حوزه فضا، به رقیب پر قدرت ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ تبدیل شود. اعزام نخستین فضانورد از خاک روسیه در سال ۲۰۱۸

«ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهور روسیه در مراسم پنجاه و دومین سالگرد سفر تاریخی «یوری گاگارین» به فضا، برنامه های بلند مدت فضایی این کشور از جمله سفر سرنشین دار به ماه و مریخ طی دو دهه آینده را تشریح کرد.

 

روز جمعه و همزمان با مراسم «شب یوری»، «پوتین» در گفت‌وگوی ویدئویی با فضانوردان روس مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ تأکید کرد: نخستین سفر سرنشین دار به فضا از خاک روسیه در سال ۲۰۱۸ میلادی انجام خواهد شد.

پس از بازنشستگی برنامه شاتل های فضایی ناسا، کپسول فضایی روسیه وظیفه انتقال فضانوردان به فضا را از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان بر عهده گرفته است؛ این پایگاه فضایی در قالب قراردادی با مبلغ اجاره سالانه ۱۱۵ میلیون دلار تا سال ۲۰۵۰ در اختیار روسیه قرار گرفته است.

 

روسیه با هدف ارسال فضانورد به ماه، مریخ و مقاصد دوردست در فضا، پایگاه فضایی Vostochny را در شرق سیبری در نزدیکی مرز چین در دست ساخت دارد که وابستگی این کشور به پایگاه بایکنور قزاقستان را به حداقل می رساند.

این پایگاه فضایی (Vostochny Cosmodrome) در نزدیکی سواحل اقیانوس آرام قرار دارد که امکان بازگشت و فرود کپسول حامل فضانوردان در آب های منطقه را فراهم می کند.

به گفته «پوتین»، کشورهای آمریکا و اروپا نیز می توانند از پایگاه فضایی اختصاصی روسیه استفاده کنند.

روسیه برای توسعه اکتشافات فضایی تا سال ۲۰۲۰ میلادی بودجه ۵۲ میلیون دلاری در نظر گرفته است؛ همچنین آژانس فضایی فدرال «روس کاسموس» با هدف انجام سفر سرنشین دار به ماه، مریخ و مقاصد دوردست فضایی در دهه ۲۰۳۰ میلادی در حال توسعه فناوری موشکی و فضاپیماهای جدید است.

منبع:ایسنا