دوقلوها وارد تحقیقات فضایی شدند

آژانس فضایی آمریکا قصد دارد با استفاده از دو برادر دوقلوی فضانورد، تأثیرات تعاملات ژنی و گرانش بر روی بدن را بطور همزمان در زمین و فضا مورد بررسی قرار دهد. دوقلوها وارد تحقیقات فضایی شدند

در این مطالعه، از دو برادر دو قلوی فضانورد به نام‌های «مارک» و «اسکات کلی» استفاده می‌شود؛ «اسکات کلی» برای حضور یک ساله در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در سال ۲۰۱۵ میلادی انتخاب شده است که نخستین اقامت ۱۲ ماهه در فضا محسوب می‌شود.

در مدت مأموریت یکساله «اسکات»، «مارک کلی» فضانورد بازنشسته ناسا بر روی زمین حضور خواهد داشت و محققان ناسا در فواصل زمانی خاصی، عملکرد عصبی و فیزیولوژیکی دوقلوها را بطور همزمان در فضا و زمین مورد بررسی قرار می دهند.

«جان چارلز» از محققان ارشد ناسا تأکید می کند: این آزمایش نخستین نمونه بررسی جنبه‌های ژنتیکی در شرایط پرواز فضایی محسوب می‌شود و اطلاعات بدست آمده می‌تواند در سفرهای فضایی آینده بسیار کاربرد داشته باشد.

محققان امیدوارند با توجه به شباهتهای ژنتیکی این دو برادر فضانورد دوقلو، اطلاعات مفیدی از عملکرد بدن در شرایط گرانش صفر بدست آورند.

ناسا اعلام کرده است که این آزمایش در آینده تنها محدود به فضانوردان دو قلو نخواهد بود.

«اسکات» تاکنون بیش از ۱۸۰ روز را در فضا سپری کرده است و «مارک» نیز در سال ۲۰۱۱ بازنشسته شد؛ این دو فضانورد دو قلو ماه فوریه سال ۲۰۱۴ میلادی ۵۰ سالگی خود را جشن می‌گیرند.

 

منبع:ایسنا